450QXW100MEFC16X35
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
450QXW100MEFC16X35
Part Number : 450QXW100MEFC16X35
Manufacturer : Rubycon
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : 450QXW100MEFC16X35 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Rubycon. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Mount : Through Hole
Diameter : 16 mm
Lead Pitch : 7.5 mm
Case/Package : Radial
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 450 V
Height - Seated (Max) : 37.0078 mm
Min Operating Temperature : -25 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 374 In Stock
Height : 35 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 100 µF
Life (Hours) : 2000 hours
Ripple Current : 730 mA
Voltage Rating (DC) : 450 V
Max Operating Temperature : 105 °C