450BXW56MEFC12.5X40
Contact Now
450BXW56MEFC12.5X40
Part Number : 450BXW56MEFC12.5X40
More Information : 450BXW56MEFC12.5X40 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 12.5 mm
Lead Pitch : 5 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 540 mA
Voltage Rating (DC) : 450 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 733 In Stock
Applications : Hybrid, electric & powertrain systems Grid infrastructure Enterprise machine
Height : 40 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 56 µF
Life (Hours) : 10000 hours
Voltage Rating : 450 V
Height - Seated (Max) : 42.0116 mm
Min Operating Temperature : -25 °C