400BXW27MEFC10X25
Contact Now
400BXW27MEFC10X25
Part Number : 400BXW27MEFC10X25
More Information : 400BXW27MEFC10X25 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 10 mm
Lead Pitch : 5 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 290 mA
Voltage Rating (DC) : 400 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 802 In Stock
Applications : Building automation Building automation TV
Height : 25 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 27 µF
Life (Hours) : 10000 hours
Voltage Rating : 400 V
Height - Seated (Max) : 27.0002 mm
Min Operating Temperature : -25 °C