400BXW56MEFC10X45
Contact Now
400BXW56MEFC10X45
Part Number : 400BXW56MEFC10X45
More Information : 400BXW56MEFC10X45 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 10 mm
Lead Pitch : 5.0038 mm
Capacitance : 56 µF
Life (Hours) : 10000 hours
Voltage Rating : 400 V
Height - Seated (Max) : 46.99 mm
Min Operating Temperature : -25 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 301 In Stock
Applications : Wireless infrastructure Data center & enterprise computing Portable electronics
Height : 45 mm
Tolerance : 20 %
Schedule B : 8532220020
Case/Package : Radial
Ripple Current : 500 mA
Voltage Rating (DC) : 400 V
Max Operating Temperature : 105 °C