63YXG1500M18X40
Part Number : 63YXG1500M18X40
More Information : 63YXG1500M18X40 More Information
Mount : Through Hole
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 7.493 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 1.4 A
Height - Seated (Max) : 42.0116 mm
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 466 In Stock
Impedance : 36 mΩ
Tolerance : 20 %
Capacitance : 1.5 mF
Life (Hours) : 6000 hours
Voltage Rating : 63 V
Max Operating Temperature : 105 °C