160TXW82MEFC10X25
Contact Now
160TXW82MEFC10X25
Part Number : 160TXW82MEFC10X25
More Information : 160TXW82MEFC10X25 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 10 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 82 µF
Life (Hours) : 12000 hours
Voltage Rating : 160 V
Height - Seated (Max) : 27.5082 mm
Min Operating Temperature : -25 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 773 In Stock
Applications : Datacom module Pro audio, video & signage Home theater & entertainment
Height : 25 mm
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 5.0038 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 430 mA
Voltage Rating (DC) : 160 V
Max Operating Temperature : 105 °C