250TXW390MEFC18X45
Contact Now
250TXW390MEFC18X45
Part Number : 250TXW390MEFC18X45
More Information : 250TXW390MEFC18X45 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 18 mm
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 7.5 mm
Termination : Radial
Life (Hours) : 12000 hours
Voltage Rating : 250 V
Height - Seated (Max) : 47.498 mm
Min Operating Temperature : -25 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 935 In Stock
Applications : Datacom module Medical Connected peripherals & printers
Height : 45 mm
Polarity : Polar
Tolerance : 20 %
Capacitance : 390 µF
Case/Package : Radial
Ripple Current : 1.59 A
Voltage Rating (DC) : 250 V
Max Operating Temperature : 105 °C