400BXF47MCE16X20
Contact Now
400BXF47MCE16X20
Part Number : 400BXF47MCE16X20
More Information : 400BXF47MCE16X20 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 16 mm
Lead Pitch : 7.5 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 480 mA
Voltage Rating (DC) : 400 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 381 In Stock
Applications : Building automation Motor drives Connected peripherals & printers
Height : 20 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 47 µF
Life (Hours) : 10000 hours
Voltage Rating : 400 V
Height - Seated (Max) : 21.9964 mm
Min Operating Temperature : -25 °C