400BXW150MEFC16X45
Contact Now
400BXW150MEFC16X45
Part Number : 400BXW150MEFC16X45
More Information : 400BXW150MEFC16X45 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 16 mm
Lead Pitch : 7.5 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 950 mA
Voltage Rating (DC) : 400 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 154 In Stock
Applications : Hybrid, electric & powertrain systems Test & measurement Portable electronics
Height : 45 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 150 µF
Life (Hours) : 10000 hours
Voltage Rating : 400 V
Height - Seated (Max) : 46.99 mm
Min Operating Temperature : -25 °C