400BXW39MEFC10X35
Contact Now
400BXW39MEFC10X35
Part Number : 400BXW39MEFC10X35
More Information : 400BXW39MEFC10X35 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 10 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 39 µF
Life (Hours) : 10000 hours
Voltage Rating : 400 V
Height - Seated (Max) : 37.0078 mm
Min Operating Temperature : -25 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 341 In Stock
Applications : Appliances Pro audio, video & signage Home theater & entertainment
Height : 35 mm
Polarity : Polar
Lead Pitch : 5 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 390 mA
Voltage Rating (DC) : 400 V
Max Operating Temperature : 105 °C