16PX6800M16X25
Part Number : 16PX6800M16X25
More Information : 16PX6800M16X25 More Information
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 7.493 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 1.9 A
Height - Seated (Max) : 26.4922 mm
Min Operating Temperature : -55 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 651 In Stock
Applications : Aerospace & defense Power delivery Tablets
Polarity : Polar
Tolerance : 20 %
Capacitance : 6.8 mF
Life (Hours) : 2000 hours
Voltage Rating : 16 V
Max Operating Temperature : 105 °C