35PX1000M10X20
Part Number : 35PX1000M10X20
More Information : 35PX1000M10X20 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 10 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 1 mF
Case/Package : Radial
Ripple Current : 865 mA
Height - Seated (Max) : 21.4884 mm
Min Operating Temperature : -55 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 177 In Stock
Applications : Wired networking Power delivery Home theater & entertainment
Height : 20 mm
Polarity : Polar
Lead Pitch : 5.0038 mm
Termination : Radial
Life (Hours) : 2000 hours
Voltage Rating : 35 V
Max Operating Temperature : 105 °C