350TXW56MEFC10X40
Contact Now
350TXW56MEFC10X40
Part Number : 350TXW56MEFC10X40
More Information : 350TXW56MEFC10X40 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 10 mm
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 5.0038 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 470 mA
Voltage Rating (DC) : 350 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 397 In Stock
Applications : Building automation Industrial transport (non-car & non-light truck) Gaming
Height : 40 mm
Polarity : Polar
Tolerance : 20 %
Capacitance : 56 µF
Life (Hours) : 12000 hours
Voltage Rating : 350 V
Height - Seated (Max) : 42.4942 mm
Min Operating Temperature : -25 °C