450TXW56MEFC16X30
Contact Now
450TXW56MEFC16X30
Part Number : 450TXW56MEFC16X30
More Information : 450TXW56MEFC16X30 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 16 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 56 µF
Case/Package : Radial
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 450 V
Height - Seated (Max) : 32.512 mm
Min Operating Temperature : -25 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 52 In Stock
Height : 30 mm
Polarity : Polar
Lead Pitch : 7.5 mm
Termination : Radial
Life (Hours) : 12000 hours
Ripple Current : 510 mA
Voltage Rating (DC) : 450 V
Max Operating Temperature : 105 °C