50YXM22MEFC5X11
Part Number : 50YXM22MEFC5X11
More Information : 50YXM22MEFC5X11 More Information
Mount : Through Hole
Voltage : 50 V
Features : General Purpose
Lead Pitch : 2 mm
Capacitance : 2.2 µF
Case/Package : Radial
Lead Diameter : 500 µm
Voltage Rating : 50 V
Voltage Rating (DC) : 50 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 425 In Stock
Applications : Building automation Building automation Enterprise projectors
Height : 11 mm
Diameter : 5 mm
Tolerance : 20 %
Schedule B : 8532220020
Termination : Radial
Life (Hours) : 10000 hours
Ripple Current : 110 mA
Leakage Current : 3 µA
Height - Seated (Max) : 12.4968 mm
Min Operating Temperature : -25 °C