450BXW56MEFC16X25
Contact Now
450BXW56MEFC16X25
Part Number : 450BXW56MEFC16X25
More Information : 450BXW56MEFC16X25 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 16 mm
Lead Pitch : 7.493 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 530 mA
Voltage Rating (DC) : 450 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 932 In Stock
Applications : Wireless infrastructure Lighting Portable electronics
Height : 25 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 56 µF
Life (Hours) : 10000 hours
Voltage Rating : 450 V
Height - Seated (Max) : 27.0002 mm
Min Operating Temperature : -25 °C