450BXW82MEFC16X35
Contact Now
450BXW82MEFC16X35
Part Number : 450BXW82MEFC16X35
More Information : 450BXW82MEFC16X35 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 16 mm
Lead Pitch : 7.5 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 690 mA
Voltage Rating (DC) : 450 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 553 In Stock
Applications : Hybrid, electric & powertrain systems Power delivery Enterprise projectors
Height : 35 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 82 µF
Life (Hours) : 10000 hours
Voltage Rating : 450 V
Height - Seated (Max) : 37.0078 mm
Min Operating Temperature : -25 °C