35YXM47MEFC6.3X11
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
35YXM47MEFC6.3X11
Part Number : 35YXM47MEFC6.3X11
More Information : 35YXM47MEFC6.3X11 More Information
Mount : Through Hole
Voltage : 35 V
Polarity : Polar
Tolerance : 20 %
Capacitance : 47 µF
Case/Package : Radial
Lead Diameter : 500 µm
Voltage Rating : 35 V
Voltage Rating (DC) : 35 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 752 In Stock
Height : 11 mm
Diameter : 6.3 mm
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 2.5 mm
Termination : Radial
Life (Hours) : 10000 hours
Ripple Current : 210 mA
Leakage Current : 3 µA
Height - Seated (Max) : 12.4968 mm
Min Operating Temperature : -25 °C