450QXW150MEFC18X40
Contact Now
450QXW150MEFC18X40
Part Number : 450QXW150MEFC18X40
More Information : 450QXW150MEFC18X40 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 18 mm
Lead Pitch : 7.5 mm
Case/Package : Radial
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 450 V
Height - Seated (Max) : 42.0116 mm
Min Operating Temperature : -25 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 304 In Stock
Applications : Wired networking Data center & enterprise computing Tablets
Height : 40 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 150 µF
Life (Hours) : 2000 hours
Ripple Current : 970 mA
Voltage Rating (DC) : 450 V
Max Operating Temperature : 105 °C