160TXW390MEFC12.5X55
Contact Now
160TXW390MEFC12.5X55
Part Number : 160TXW390MEFC12.5X55
More Information : 160TXW390MEFC12.5X55 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 12.5 mm
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 5.0038 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 1.35 A
Voltage Rating (DC) : 160 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 534 In Stock
Applications : Wireless infrastructure Medical Home theater & entertainment
Height : 55 mm
Polarity : Polar
Tolerance : 20 %
Capacitance : 390 µF
Life (Hours) : 12000 hours
Voltage Rating : 160 V
Height - Seated (Max) : 57.5056 mm
Min Operating Temperature : -25 °C