160TXW220MEFC12.5X35
Contact Now
160TXW220MEFC12.5X35
Part Number : 160TXW220MEFC12.5X35
More Information : 160TXW220MEFC12.5X35 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 12.5 mm
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 5.0038 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 890 mA
Voltage Rating (DC) : 160 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 914 In Stock
Applications : Wireless infrastructure Test & measurement Wearables (non-medical)
Height : 35 mm
Polarity : Polar
Tolerance : 20 %
Capacitance : 220 µF
Life (Hours) : 12000 hours
Voltage Rating : 160 V
Height - Seated (Max) : 37.4904 mm
Min Operating Temperature : -25 °C