160TXW470MEFC18X35
Contact Now
160TXW470MEFC18X35
Part Number : 160TXW470MEFC18X35
More Information : 160TXW470MEFC18X35 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 18 mm
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 7.493 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 1.58 A
Voltage Rating (DC) : 160 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 46 In Stock
Applications : Building automation Lighting Enterprise projectors
Height : 35 mm
Polarity : Polar
Tolerance : 20 %
Capacitance : 470 µF
Life (Hours) : 12000 hours
Voltage Rating : 160 V
Height - Seated (Max) : 37.4904 mm
Min Operating Temperature : -25 °C