160TXW470MEFC16X40
Contact Now
160TXW470MEFC16X40
Part Number : 160TXW470MEFC16X40
More Information : 160TXW470MEFC16X40 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 16 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 470 µF
Life (Hours) : 12000 hours
Voltage Rating : 160 V
Height - Seated (Max) : 42.4942 mm
Min Operating Temperature : -25 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 920 In Stock
Applications : Aerospace & defense Power delivery Connected peripherals & printers
Height : 40 mm
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 7.493 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 1.52 A
Voltage Rating (DC) : 160 V
Max Operating Temperature : 105 °C