160TXW330MEFC16X30
Contact Now
160TXW330MEFC16X30
Part Number : 160TXW330MEFC16X30
More Information : 160TXW330MEFC16X30 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 16 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 330 µF
Life (Hours) : 12000 hours
Voltage Rating : 160 V
Height - Seated (Max) : 32.512 mm
Min Operating Temperature : -25 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 71 In Stock
Applications : Wired networking Medical Gaming
Height : 30 mm
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 7.493 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 1.2 A
Voltage Rating (DC) : 160 V
Max Operating Temperature : 105 °C