160TXW180MEFC10X50
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
160TXW180MEFC10X50
Part Number : 160TXW180MEFC10X50
Manufacturer : Rubycon
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : 160TXW180MEFC10X50 More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Rubycon. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Mount : Through Hole
Diameter : 10 mm
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 5.0038 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 800 mA
Voltage Rating (DC) : 160 V
Max Operating Temperature : 105 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 342 In Stock
Applications : Building automation Medical Tablets
Height : 50 mm
Polarity : Polar
Tolerance : 20 %
Capacitance : 180 µF
Life (Hours) : 12000 hours
Voltage Rating : 160 V
Height - Seated (Max) : 52.5018 mm
Min Operating Temperature : -25 °C