160TXW150MEFC12.5X25
Contact Now
160TXW150MEFC12.5X25
Part Number : 160TXW150MEFC12.5X25
More Information : 160TXW150MEFC12.5X25 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 12.5 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 150 µF
Life (Hours) : 12000 hours
Voltage Rating : 160 V
Height - Seated (Max) : 27.5082 mm
Min Operating Temperature : -25 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 416 In Stock
Applications : Appliances Medical TV
Height : 25 mm
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 5.0038 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 660 mA
Voltage Rating (DC) : 160 V
Max Operating Temperature : 105 °C