160TXW270MEFC12.5X40
Contact Now
160TXW270MEFC12.5X40
Part Number : 160TXW270MEFC12.5X40
More Information : 160TXW270MEFC12.5X40 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 12.5 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 270 µF
Life (Hours) : 12000 hours
Voltage Rating : 160 V
Height - Seated (Max) : 42.4942 mm
Min Operating Temperature : -25 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 813 In Stock
Applications : Building automation Pro audio, video & signage Data storage
Height : 40 mm
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 5.0038 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 1.01 A
Voltage Rating (DC) : 160 V
Max Operating Temperature : 105 °C