160TXW390MEFC16X35
Contact Now
160TXW390MEFC16X35
Part Number : 160TXW390MEFC16X35
More Information : 160TXW390MEFC16X35 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 16 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 390 µF
Life (Hours) : 12000 hours
Voltage Rating : 160 V
Height - Seated (Max) : 37.4904 mm
Min Operating Temperature : -25 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 560 In Stock
Height : 35 mm
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 7.493 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 1.34 A
Voltage Rating (DC) : 160 V
Max Operating Temperature : 105 °C