160TXW68MEFC8X30
Contact Now
160TXW68MEFC8X30
Part Number : 160TXW68MEFC8X30
More Information : 160TXW68MEFC8X30 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 8 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 68 µF
Life (Hours) : 12000 hours
Voltage Rating : 160 V
Height - Seated (Max) : 32.512 mm
Min Operating Temperature : -25 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 728 In Stock
Applications : Datacom module Medical Enterprise machine
Height : 30 mm
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 3.5052 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 370 mA
Voltage Rating (DC) : 160 V
Max Operating Temperature : 105 °C