16PK2200M10X20
Part Number : 16PK2200M10X20
More Information : 16PK2200M10X20 More Information
Mount : Through Hole
Tolerance : 20 %
Capacitance : 2.2 mF
Life (Hours) : 2000 hours
Voltage Rating : 16 V
Max Operating Temperature : 85 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 500 In Stock
Packaging : Bulk
Lead Pitch : 5.0038 mm
Case/Package : Radial
Ripple Current : 1.32 A
Height - Seated (Max) : 21.4884 mm
Min Operating Temperature : -40 °C