35YXM100MEFC8X11.5
Product Categories
Rozee Electronics Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
35YXM100MEFC8X11.5
Part Number : 35YXM100MEFC8X11.5
More Information : 35YXM100MEFC8X11.5 More Information
Mount : Through Hole
Diameter : 8 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 100 µF
Case/Package : Radial
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 35 V
Voltage Rating (AC) : 35 V
Height - Seated (Max) : 13.0048 mm
Min Operating Temperature : -25 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 157 In Stock
Applications : Body electronics & lighting Power delivery TV
Height : 11.5 mm
Packaging : Tape & Box (TB)
Lead Pitch : 3.5 mm
Termination : Radial
Life (Hours) : 10000 hours
Ripple Current : 330 mA
Dielectric Material : Aluminium
Voltage Rating (DC) : 35 V
Max Operating Temperature : 105 °C