UWS1C471MCL1GS
Part Number : UWS1C471MCL1GS
Manufacturer : Nichicon
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : UWS1C471MCL1GS More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Nichicon. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Mount : Surface Mount
Features : General Purpose
Capacitance : 470 µF
Case/Package : Radial
Ripple Current : 330 mA
Leakage Current : 225.6 µA
Height - Seated (Max) : 10.4902 mm
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 645 In Stock
Applications : Wireless infrastructure Building automation Wearables (non-medical)
Length : 25 mm
Tolerance : 20 %
Termination : SMD/SMT
Life (Hours) : 2000 hours
Voltage Rating : 16 V
Voltage Rating (DC) : 16 V
Max Operating Temperature : 85 °C