TVX2C220MCD
Part Number : TVX2C220MCD
More Information : TVX2C220MCD More Information
Mount : Through Hole
Length : 27.9908 mm
Tolerance : 20 %
Termination : Axial
Life (Hours) : 2000 hours
Ripple Current : 120 mA
Dissipation Factor : 0.2 %
Voltage Rating (DC) : 160 V
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 243 In Stock
Applications : Aerospace & defense Data center & enterprise computing Portable electronics
Height : 26 mm
Diameter : 10 mm
Capacitance : 22 µF
Case/Package : Axial
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 160 V
Dielectric Material : Aluminium
Max Operating Temperature : 85 °C