TVX2C470MCD
Part Number : TVX2C470MCD
More Information : TVX2C470MCD More Information
Mount : Through Hole
Length : 33.5026 mm
Tolerance : 20 %
Termination : Axial
Life (Hours) : 2000 hours
Ripple Current : 230 mA
Dissipation Factor : 0.2 %
Voltage Rating (DC) : 160 V
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 125 In Stock
Applications : Body electronics & lighting Pro audio, video & signage Home theater & entertainment
Height : 31.5 mm
Diameter : 13 mm
Capacitance : 47 µF
Case/Package : Axial
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 160 V
Dielectric Material : Aluminium
Max Operating Temperature : 85 °C