TVX2G100MCD
Part Number : TVX2G100MCD
More Information : TVX2G100MCD More Information
Mount : Through Hole
Length : 27.9908 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 10 µF
Case/Package : Axial
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 400 V
Dielectric Material : Aluminium
Max Operating Temperature : 85 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 416 In Stock
Applications : Building automation Grid infrastructure Connected peripherals & printers
Height : 26 mm
Diameter : 13 mm
Schedule B : 8532220020
Termination : Axial
Life (Hours) : 2000 hours
Ripple Current : 85 mA
Dissipation Factor : 0.25 %
Voltage Rating (DC) : 400 V
Min Operating Temperature : -25 °C