TVX1V330MAD
Part Number : TVX1V330MAD
More Information : TVX1V330MAD More Information
Mount : Through Hole
Length : 12 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 33 µF
Case/Package : Axial
Lead Diameter : 600 µm
Ripple Current : 90 mA
Leakage Current : 4 µA
Dielectric Material : Aluminium
Max Operating Temperature : 85 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 468 In Stock
Height : 12 mm
Diameter : 6.3 mm
Schedule B : 8532220020
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 35 V
Dissipation Factor : 0.12 %
Voltage Rating (DC) : 35 V
Min Operating Temperature : -40 °C