TVX2D101MCD
Part Number : TVX2D101MCD
More Information : TVX2D101MCD More Information
Mount : Through Hole
Length : 43.5102 mm
Tolerance : 20 %
Termination : Axial
Life (Hours) : 2000 hours
Ripple Current : 430 mA
Dissipation Factor : 0.2 %
Voltage Rating (DC) : 200 V
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 22 In Stock
Applications : Infotainment & cluster Data center & enterprise computing PC & notebooks
Height : 41.5 mm
Diameter : 16 mm
Capacitance : 100 µF
Case/Package : Axial
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 200 V
Dielectric Material : Aluminium
Max Operating Temperature : 85 °C