TVX2C4R7MAD
Part Number : TVX2C4R7MAD
More Information : TVX2C4R7MAD More Information
Mount : Through Hole
Length : 16.9926 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 4.7 µF
Case/Package : Axial
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 160 V
Dielectric Material : Aluminium
Max Operating Temperature : 85 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 80 In Stock
Applications : Hybrid, electric & powertrain systems Medical Mobile phones
Height : 16 mm
Diameter : 8 mm
Schedule B : 8532220020
Termination : Axial
Life (Hours) : 2000 hours
Ripple Current : 39 mA
Dissipation Factor : 0.2 %
Voltage Rating (DC) : 160 V
Min Operating Temperature : -40 °C