TVX2C2R2MAD
Part Number : TVX2C2R2MAD
More Information : TVX2C2R2MAD More Information
Mount : Through Hole
Length : 16.9926 mm
Tolerance : 20 %
Termination : Axial
Life (Hours) : 2000 hours
Ripple Current : 23 mA
Lead/Base Style : Straight
Dielectric Material : Aluminium
Max Operating Temperature : 85 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 280 In Stock
Applications : Datacom module Grid infrastructure Enterprise projectors
Height : 16 mm
Diameter : 6.3 mm
Capacitance : 2.2 µF
Case/Package : Axial
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 160 V
Dissipation Factor : 0.2 %
Voltage Rating (DC) : 160 V
Min Operating Temperature : -40 °C