TVX2E470MCD
Part Number : TVX2E470MCD
More Information : TVX2E470MCD More Information
Mount : Through Hole
Length : 31.5 mm
Features : General Purpose
Capacitance : 47 µF
Termination : Axial
Life (Hours) : 2000 hours
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 250 V
Dielectric Material : Aluminium
Voltage Rating (DC) : 250 V
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 467 In Stock
Applications : Datacom module Electronic point of sale (EPOS) Home theater & entertainment
Height : 31.5 mm
Diameter : 16 mm
Tolerance : 20 %
Lead Length : 35 mm
Case/Package : Axial
Lead Diameter : 800 µm
Ripple Current : 260 mA
Dissipation Factor : 0.2 %
Ripple Current (AC) : 260 mA
Max Operating Temperature : 85 °C