TVX2A471MCD
Part Number : TVX2A471MCD
More Information : TVX2A471MCD More Information
Mount : Through Hole
Length : 31.5 mm
Tolerance : 20 %
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 100 V
Dissipation Factor : 0.08 %
Voltage Rating (DC) : 100 V
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 27 In Stock
Applications : Broadband fixed line access Pro audio, video & signage Data storage
Height : 31.5 mm
Diameter : 16 mm
Capacitance : 470 µF
Case/Package : Axial
Lead Diameter : 800 µm
Ripple Current : 970 mA
Leakage Current : 4 µA
Dielectric Material : Aluminium
Max Operating Temperature : 85 °C