TVX2E100MCD
Part Number : TVX2E100MCD
Manufacturer : Nichicon
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : TVX2E100MCD More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Nichicon. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Mount : Through Hole
Length : 21 mm
Tolerance : 20 %
Termination : Axial
Life (Hours) : 2000 hours
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 250 V
Dielectric Material : Aluminium
Max Operating Temperature : 85 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 157 In Stock
Applications : Wired networking Factory automation & control Enterprise machine
Height : 21 mm
Diameter : 10 mm
Capacitance : 10 µF
Case/Package : Axial
Lead Diameter : 600 µm
Ripple Current : 70 mA
Dissipation Factor : 0.2 %
Voltage Rating (DC) : 250 V
Min Operating Temperature : -40 °C