TVX1J220MAD
Part Number : TVX1J220MAD
More Information : TVX1J220MAD More Information
Mount : Through Hole
Length : 12 mm
Tolerance : 20 %
Lead Length : 35 mm
Case/Package : Axial
Lead Diameter : 600 µm
Ripple Current : 90 mA
Leakage Current : 4 µA
Dielectric Material : Aluminium
Voltage Rating (AC) : 63 V
Max Operating Temperature : 85 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 668 In Stock
Applications : Datacom module Industrial transport (non-car & non-light truck) Gaming
Height : 12 mm
Diameter : 6.3 mm
Capacitance : 22 µF
Termination : Axial
Life (Hours) : 2000 hours
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 63 V
Dissipation Factor : 0.08 %
Ripple Current (AC) : 90 mA
Voltage Rating (DC) : 63 V
Min Operating Temperature : -40 °C