TVX2A4R7MAD
Part Number : TVX2A4R7MAD
More Information : TVX2A4R7MAD More Information
Mount : Through Hole
Length : 13.0048 mm
Tolerance : 20 %
Termination : Axial
Life (Hours) : 2000 hours
Ripple Current : 40 mA
Leakage Current : 4 µA
Dielectric Material : Aluminium
Max Operating Temperature : 85 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 818 In Stock
Applications : Wireless infrastructure Medical Portable electronics
Height : 12 mm
Diameter : 5 mm
Capacitance : 4.7 µF
Case/Package : Axial
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 100 V
Dissipation Factor : 0.08 %
Voltage Rating (DC) : 100 V
Min Operating Temperature : -40 °C