UWS1V101MCL1GS
Part Number : UWS1V101MCL1GS
More Information : UWS1V101MCL1GS More Information
Mount : Surface Mount
Length : 11 mm
Features : General Purpose
Schedule B : 8532220020
Termination : SMD/SMT
Life (Hours) : 2000 hours
Voltage Rating : 35 V
Dissipation Factor : 0.14 %
Height - Seated (Max) : 10.4902 mm
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 304 In Stock
Applications : Building automation Factory automation & control Connected peripherals & printers
Height : 11 mm
Diameter : 8 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 100 µF
Case/Package : Radial
Ripple Current : 175 mA
Leakage Current : 105 µA
Voltage Rating (DC) : 35 V
Max Operating Temperature : 85 °C