UWS1H221MCL1GS
Part Number : UWS1H221MCL1GS
More Information : UWS1H221MCL1GS More Information
Mount : Surface Mount
Length : 12.5 mm
Features : General Purpose
Capacitance : 220 µF
Case/Package : Radial
Ripple Current : 289 mA
Leakage Current : 47 µA
Voltage Rating (DC) : 50 V
Max Operating Temperature : 85 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 185 In Stock
Applications : Hybrid, electric & powertrain systems Lighting Portable electronics
Height : 12.5 mm
Diameter : 10 mm
Tolerance : 20 %
Termination : SMD/SMT
Life (Hours) : 2000 hours
Voltage Rating : 50 V
Dissipation Factor : 0.12 %
Height - Seated (Max) : 10.4902 mm
Min Operating Temperature : -40 °C