UWS0J471MCL1GS
Part Number : UWS0J471MCL1GS
Manufacturer : Nichicon
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : UWS0J471MCL1GS More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Nichicon. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Mount : Surface Mount
Length : 11 mm
Features : General Purpose
Capacitance : 470 µF
Case/Package : Radial
Ripple Current : 265 mA
Leakage Current : 88.83 µA
Height - Seated (Max) : 10.0076 mm
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 336 In Stock
Applications : Wired networking Lighting Data storage
Height : 10 mm
Diameter : 8 mm
Tolerance : 20 %
Termination : SMD/SMT
Life (Hours) : 2000 hours
Voltage Rating : 6.3 V
Voltage Rating (DC) : 6.3 V
Max Operating Temperature : 85 °C