TVX2E4R7MAD
Part Number : TVX2E4R7MAD
More Information : TVX2E4R7MAD More Information
Mount : Through Hole
Length : 21.0058 mm
Tolerance : 20 %
Termination : Axial
Life (Hours) : 2000 hours
Ripple Current : 45 mA
Dissipation Factor : 0.2 %
Voltage Rating (DC) : 250 V
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 858 In Stock
Applications : Advanced driver assistance systems (ADAS) Pro audio, video & signage PC & notebooks
Height : 20 mm
Diameter : 8 mm
Capacitance : 4.7 µF
Case/Package : Axial
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 250 V
Dielectric Material : Aluminium
Max Operating Temperature : 85 °C