TVX1V221MAD
Part Number : TVX1V221MAD
More Information : TVX1V221MAD More Information
Mount : Through Hole
Length : 20 mm
Tolerance : 20 %
Lead Length : 35 mm
Case/Package : Axial
Lead Diameter : 600 µm
Ripple Current : 340 mA
Contact Plating : Tin
Dissipation Factor : 0.12 %
Ripple Current (AC) : 340 A
Voltage Rating (DC) : 35 V
Min Operating Temperature : -40 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 891 In Stock
Height : 20 mm
Diameter : 8 mm
Capacitance : 220 µF
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 35 V
Leakage Current : 4 µA
Dielectric Material : Aluminium
Voltage Rating (AC) : 35 V
Max Operating Temperature : 85 °C