TVX2C101MCD
Part Number : TVX2C101MCD
Manufacturer : Nichicon
Lifecycle : New from this manufacturer
Delivery : DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment : T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information : TVX2C101MCD More Information
ECAD : Request Free CAD Models
Remark : Manufacturer: Nichicon. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Mount : Through Hole
Length : 43.5102 mm
Tolerance : 20 %
Capacitance : 100 µF
Case/Package : Axial
Number of Pins : 2
Voltage Rating : 160 V
Dielectric Material : Aluminium
Max Operating Temperature : 85 °C
Products Category : Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors
Qty : 620 In Stock
Applications : Advanced driver assistance systems (ADAS) Motor drives Enterprise projectors
Height : 41.5 mm
Diameter : 16 mm
Schedule B : 8532220020
Termination : Axial
Life (Hours) : 2000 hours
Ripple Current : 430 mA
Dissipation Factor : 0.2 %
Voltage Rating (DC) : 160 V
Min Operating Temperature : -40 °C